Avrupa, Filistin için meydanlara indi: “Bu bir savaş değil, soykırım”

Avrupa’da birçok ülkede binlerce kişi Filistin halkına destek olmak için meydanları hınca hınç doldurdu. Göstericiler “Bu bir savaş değil, soykırım”, “Katil Netahyahu”, “Özgür Filistin” sloganları atarken, İsrail ile birlikte ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) de tepki gösterdi.

Yayınlama: 12.05.2022
Düzenleme: 28.01.2024 18:29
46
A+
A-

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 113 gündür devam ediyor. Filistinli sivillerin de durumu giderek kötüleşiyor.

Avrupa’da birçok şehirde Filistin’e destek gösterileri düzenlendi.

İSPANYA

“Madrid Filistin ile Üniter Asamblesi” adlı örgütün çağrısıyla organize edilen, toplamda 187 dernek ve kuruluşun destek verdiği gösteri için Avila, Barselona, Sevilya, Valladolid, Leon, Bilbao, Burgos’un da aralarında olduğu İspanya’nın 20 kentinden binlerce kişi Madrid’e geldi.

“Her zaman Filistin direnişiyle” başlığı altında kent merkezinde yapılan yürüyüşte Filistin bayrakları taşıyan İspanyollar, “İsrail’e boykot”, “Bu bir savaş değil, soykırım”, “Katil Netahyahu”, “Özgür Filistin”, “Adalet”, “İsrail vuruyor, ABD ve AB sponsorluk yapıyor” sloganları attı.

Okunan manifestoda “derhal ve kalıcı ateşkes” çağrısı yapılırken İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgal ordusunu çekmesi, İsrail devletinin Filistin halkına uyguladığı soykırıma son vermesi, Gazze’ye uygulanan ambargoların kaldırılması, İsrail ile silah ticaretinin durdurulması ve bu ülkeye ekonomik yaptırımlar getirilmesi istendi.Ayrıca İspanya hükümetinden İsrail ile tüm siyasi, diplomatik, ekonomik, kültürel, sportif ilişkileri kesmesi talep edildi. Filistin halkının, “sömürgeleştirilmiş, apartheid ve etnik temizlik kurbanı bir halk olduğu” vurgulanan manifestoda, Birleşmiş Milletler kararlarında tanınan Filistin halkının direnişine her türlü imkanla tam destek verileceği bildirildi.

Kaynak: NTV

REKLAM ALANI