Gazze’yi Nazi gettolarına benzeten Sovyetler doğumlu Amerikalı yazara Alman edebiyat ödülü

Yayınlama: 05.02.2024
Düzenleme: 05.02.2024 18:13
10
A+
A-

Eski Sovyetler Birliği topraklarında doğan Yahudi asıllı Gessen, Vladimir Putin ve Donald Trump’a yönelik sert eleştirileriyle biliniyor

Gazeteci, yazar ve aktivist Masha Gessen’e cumartesi günü Alman edebiyat ödülü verildi. Gessen’in Gazze’yi Nazi Almanyası gettolarına benzeten makalesi tepki çekmiş ve ödül töreni bu yüzden ertelenmişti.

Sovyetler Birliği topraklarında doğan Yahudi asıllı Gessen, Vladimir Putin ve Donald Trump’a yönelik sert eleştirileriyle biliniyor. Gessen, İsrail’in Filistinlilere yönelik muamelesini eleştiren ünlü isimler arasındaydı.

Makaleye yönelik tepkiler, Alman toplumunun İsrail-Hamas savaşının sonuçlarıyla boğuştuğu ve geçtiğimiz haftalarda hem Filistin yanlısı protestoların hem de İsrail yanlısı gösterilerin düzenlendiği bir dönemde geldi. Alman siyasi liderler, antisemitik olayları kınarken ülkedeki Yahudilere ve İsrail’e olan desteklerini defalarca vurguladılar.

Cinsiyetsiz ve trans yazarın cuma günü Almanya’nın Bremen kentinde Hannah Arendt Siyasi Düşünce Ödülü’nü alması bekleniyordu ancak ödülün sponsoru Heinrich Böll Vakfı ve Bremen kenti senatosu törenden çekildi.

Alman haber ajansı dpa’nın bildirdiğine göre, tören cumartesi günü farklı ve küçük bir etkinlik salonunda yaklaşık 50 konuk ve polis güvenliği eşliğinde gerçekleştirildi.

Ödül, totalitarizmi inceleyen Almanya doğumlu Amerikalı siyaset teorisyeni Hannah Arendt’in geleneği doğrultusunda kamusal siyasi düşünceye katkıda bulunan kişileri onurlandırmak amacıyla veriliyor.

Holokost’un Gölgesinde

Gessen’in 9 Aralık’ta yayınlanan “Holokost’un Gölgesinde” başlıklı makalesinde yazar, Almanya’nın Holokost hafızasını irdeliyor ve bugün Almanya’nın İsrail konusunda özgür ve açık tartışmayı engellediğini savunuyor.

Yazar, Almanya’nın Holokost’a ilişkin anma kültürünün AfD tarafından Müslüman göçmenleri hedef almak için “sinik bir şekilde kullanılan siyasi bir araç” olarak kullanıldığını savunuyor.

Gessen, 7 Ekim saldırısında Hamas tarafından işlenen vahşeti kınadı, ancak İsrail’in Filistinlilerle ilişkisini de eleştirerek Gazze’nin “Nazi Almanyası tarafından işgal edilen bir Doğu Avrupa ülkesindeki Yahudi gettosu gibi” olduğunu yazdı.

Makalede “Getto tasfiye ediliyor” ifadesi de yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki ülkelerdeki gettolar, Yahudilerin öldürüldüğü, aç bırakıldığı ve hastalıklardan öldüğü açık hava hapishaneleriydi. Burada ölmeyenler ise toplama kamplarına naklediliyor ve burada “tasfiye” adı verilen bir süreçle öldürülüyorlardı.

Alman Yeşiller Partisi’ne bağlı Böll Vakfı bu karşılaştırmayı “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Jüri yaz aylarında Gessen’e ödül verilmesine karar vermiş, vakıf ise ödülü iptal etmediğini açıklamıştı.

Kaynak: https://tr.euronews.com/kultur/2023/12/18/gazzeyi-nazi-gettolarina-benzeten-sovyetler-dogumlu-amerikali-yazara-alman-edebiyat-odulu

REKLAM ALANI